Z empatią o finansach czyli cykl warsztatów otwartych i rozmów z kobietami o przekonaniach finansowych.
Jak to jest z tymi finansami? Czy to jest czysta matematyka? Czy jednak kryje się za tym coś więcej?
Dla mnie odpowiedź jest jasna – zarządzanie finansami osobistymi to zbiór różnych kompetencji, które możemy zdobyć. To również nasze nawyki, przekonania, a przede wszystkim działania. Znajomość podstaw matematyki jest przydatna, ale na tym poziomie, o którym mówimy na pewno masz ją już za sobą!
Przez cały luty wspólnie z Karoliną Pasławską z Wytwórni Czasu, spotykałyśmy się z inspirującymi kobietami i rozmawiałyśmy z nimi o ich przekonaniach finansowych oraz o drodze, jaką obrały, aby realizować siebie, żyć z pasją i w zgodzie ze swoimi wartościami.
Spotkania miały formę otwartych warsztatów. Był to projekt skierowany do kobiet, które chcą żyć niezależnie, budować swoją zamożność i świadomie zarządzać swoimi finansami osobistymi, a przede wszystkim pragną się wyzwolić z ograniczających je przekonań.
Jeżeli chcesz zapoznać się z postami, które były częścią tego wydarzenia, zapraszam na mój profil na Instagramie.
Zacznijmy od tego, czym są przekonania. To pewne uogólnienia na temat otaczającej nas rzeczywistości, które wpływają na to, jak ją odbieramy.
Przez całe życie zbieramy ich całe mnóstwo, dlatego warto je, co pewien czas, weryfikować.
Podczas warsztatów mierzyłyśmy się z poniższymi przekonaniami:
Zarabianie nie jest domeną kobiet.
Aby świetnie zarabiać trzeba ciężko pracować.
Mąż/Partner powinien zarabiać więcej niż żona/partnerka.
To ważne, by mieć stałą pracę (praca na etacie jest bezpieczniejsza niż własna działalność gospodarcza).
Pierwszą gościnią warsztatów na temat Czy zarabianie jest domeną kobiet, była Aneta Falczyńska – psychodietetyk, prowadząca poradnię dietetyczną Szczupłą Być, z którą rozmawiałyśmy o jej drodze do sukcesu, harmonii i spełnienia w życiu zawodowym i prywatnym. Aneta zachęcała do szukania swojej indywidualnej drogi, wykorzystywania okazji do nauki i zdobywania doświadczenia. Mówiła także o tym, że poniosła pewne koszty swoich działań, które są wpisane w rozwój i wzrastanie.
Drugą rozmówczynią była Agata Hołdyk – pianistka i wykładowczyni, tworząca markę osobistą @agataholdyk_art. Tematem naszej rozmowy było to, czy trzeba ciężko pracować, aby dobrze zarabiać. Agata jest ciekawym przykładem osoby, która łączy pasję do muzyki i chce zarażać tym inne osoby, również poprzez kursy online. Mogłaby powiedzieć, że ciężko pracowała, aby dojść do poziomu mistrzowskiego w grze, ale patrzy na to w inny sposób. Mówiła o życiu w zgodzie ze sobą, swoimi wartościami i o łączeniu różnych ról życiowych, które dopełniają nas jako jednostki – a także o pasji, która jest czasochłonna, ale bardzo satysfakcjonująca.
Trzecią rozmówczynią była Kamila Kuźniar-Kosowska, budująca markę osobistą @daje_sobie_rok, która jest fizjoterapeutką uroginekologiczną, trenerką, kobietą biznesu, żoną i mamą dwóch córek. Wspólnie rozmawiałyśmy o tym, czy nasi partnerzy powinni zarabiać więcej od nas. Kamila podzieliła się swoim partnerskim modelem zarządzania finansami i opowiedziała, jak zarzadzanie sobą w czasie i organizacja wspierają ją w realizacji celów zawodowych i prywatnych.
Czwartą rozmówczynią była Dominika Tarnecka, tworząca @mocmarki_dominikatarnack, która obecnie jest strateżką kobiecych marek, a przez lata pracowała na etacie na uczelni. Rozmawiałyśmy z nią o tym, co jest jej bliższe – praca na etacie czy prowadzenie własnej firmy. Omówiłyśmy również na co warto zwrócić uwagę, decydując się na swój biznes bądź pracę dla kogoś innego.
Wszystkie zaproszone kobiety miały świadomość tego, że ich przekonania, kształtują ich rzeczywistość. Zgodnie stwierdziły, że kluczem do zmian, a zarazem ich początkiem, jest wzięcie odpowiedzialności za siebie, danie sobie mocy do działania i sprawstwa.
Ten miesiąc utwierdził mnie w przekonaniu, że siła i mądrość kobiet nie ma granic. Naszą rolą jest, aby się wzajemnie wspierać i dawać wartość kolejnym osobom.
A jak jest u Ciebie? Znasz swoje przekonania? Wiesz, które Cię ograniczają, a które wzmacniają? Jesteś gotowa na pracę nad nimi?
Dla mnie znakomitą motywacją do działania są słowa wypowiedziane przez Anthony de Mello:
“Jest tylko jedna przyczyna nieszczęścia: fałszywe przekonania, które masz w głowie. Przekonania tak popularne, tak ogólnie uznane, że nigdy nie wpadniesz na to, by je podważyć.”