Czy przeznaczasz na swoje finanse osobiste 30 minut tygodniowo?
To pytanie, które często zadaję podczas spotkań, warsztatów i sesji. Niestety najczęściej odpowiedź jest przecząca. Często widzę zdziwienie na twarzach kobiet i rodzące się pytania: 30 minut tygodniowo? a co miałabym w tym czasie robić? Czasem od razu pojawia się odpowiedź: jestem tak zapracowana, że nie mam 30 minut! I tu dochodzimy do istotnej kwestii, praca nad swoimi finansami wymaga czasu – jak każde inne zajęcie. Codziennie myślimy nad wieloma sprawami – nad tym, co na siebie założyć, co zjeść na obiad, co kupić w osiedlowym sklepiku. Znamy swój kalendarz spotkań i jesteśmy gotowe na udzielenie 100 różnych odpowiedzi na pytania naszego dziecka, ale w tym ferworze nie przeznaczamy czasu na przyjrzenie się naszym finansom, na planowanie, na pracę z przekonaniami i nawykami oraz naukę.
Podaruj sobie 30 minut tygodniowo, żeby pomyśleć o swoich finansach. Zastanów się jak nimi do tej pory zarządzałaś – kiedy wydajesz najwięcej, a kiedy oszczędzasz? Czy są sytuacje, które wybijają cię z rutyny i zmieniają twoje zachowania?
Poznaj siebie i to jak, dzisiaj zarządzasz finansami, żebyś jutro była tego bardziej świadoma i mogła zacząć budować swoją niezależność finansową.
Zacznij od małego kroku, a zanim się obejrzysz dojdziesz do celu. Skąd wiem? Na co dzień wspieram kobiety w procesie zmiany i w budowaniu niezależności finansowej, więc widziałam już wiele determinacji, konsekwencji i siły, które włożyły moje klientki w realizację ważnych dla nich przedsięwzięć. Życzę Ci wzięcia odpowiedzialności za własne finanse i podjęcia działań, które doprowadzą Cię do pożądanego rezultatu.
Jaki może być twój pierwszy krok?
Poniżej przedstawiam Ci trzy propozycje:
- Policz swoją zamożność, żeby dowiedzieć się jak dzisiaj wygląda Twoja sytuacja finansowa.
*Zamożność wg definicji R. Buckminstera Fullera to liczba dni, które możesz spędzić, nie pracując za pieniądze, ale nadal utrzymując ten sam poziom życia.
ZAMOŻNOŚĆ = (OSZCZĘDNOŚCI LUB GOTÓWKA, KTÓRĄ OBECNIE DYSPONUJESZ + DOCHÓD PASYWNY*) / MIESIĘCZNY KOSZT UTRZYMANIA
*DOCHÓD PASYWNY otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski przez określony czas. - Wypisz na kartce wszystkie swoje nawyki finansowe i podziel ja na te, które pozytywnie wpływają na twoją sytuację finansową i na te, które są negatywne.
Zastanów się, jak możesz wzmacniać te pozytywne, a jak możesz wyzbyć się tych negatywnych. Samo wypisanie nawyków spowoduje, że będziesz ich bardziej świadoma i zaczniesz podnosić swoją gotowość do zmiany w tym obszarze. - Zapisz sobie w kalendarzu/planerze/notatniku najprostszy wzór na oszczędzanie:
ZAROBKI-WYDATKI=OSZCZĘDNOŚCI
Finalnie o twoim finansowym sukcesie decydują oszczędności, które zgromadzisz. Jeżeli regularnie skoncentrujesz się na ich budowaniu, po pewnym czasie zauważysz dużą zmianę, nie tylko na koncie bankowym, ale również w myśleniu o pieniądzach i ich posiadaniu.
Jaki jest twój pierwszy krok do finansowej niezależności? A może masz za sobą już całkiem długą drogę? Podziel się, proszę, swoimi doświadczeniami.